X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

اسلایدر

عناوین ویژه
نویسنده : Admin , تاریخ : یکشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1389 , چاپ , نظر شما

 

پس  از روی کار آمدن شورای جدید که با شعار شفافیت و مشارکت به صحنه آمد اقدمات بسیاری جهت عمران و آبادانی و خدمت به مردم صورت گرفت. دهیار وقت ( جناب آقای محمد صالح علوی) نیز که از قبل این سمت را بعهده داشت در جای خود ابقا و مشغول به خدمت شد. پس از چندی شورا بنابر دلایلی تصمیم به عوض کردن دهیار گرفت و جناب آقای محمد غفوری را به سمت دهیار دهتل برگزید. آقای غفوری قبل از اینکه در این سمت مشغول به خدمت شود نیز با شورا همکاری بسیار خوبی داشت که شاید یکی از دلایل انتخاب ایشان نیز حسن هکاری و نیت خیر ایشان بوده است. پس از شروع کار دهیار جدید مردم شاهد تحولات بسیار خوب و چشمگیری در روستا شدند و اکنون نیز حسن خدمت  و فعالیت های چشمگیر ایشان، در بین مردم و حتی روستاهای اطراف و همچنین مسئولین شهرستان زبانزد عموم است و براستی می توان گفت دهیار محبوب دهتل و یکی از دهیاران نمونه شهرستان  بستک محسوب می شود. پیگیری مشکلات روستا و مردم  دغدغه شبانه روزی ایشان است و در راه رفع این مشکلات همواره در تماس و رفت آمد به بخشداری، فرمانداری و استانداری است.

لذا بر آن شدیم تا مصاحبه ای با ایشان داشته باشیم که ایشان نیز با کمال میل پذیرفتند و آنچه در ذیل می خوانید نیز ماحصل این مصاحبه است:

1-خودتان را معرفی کنید و شرح مختصری از سوابق اجرایی خودتان را ذکر فرمایید؟محمد غفوری دهیار دهتل

بنام خدا. بنده محمد غفوری متولد سال 1349 روستای دهتل هستم. سال 1370 در رشته زبان انگلیسی وارد دانشکده تربیت معلم شهید باهنر بندر عباس شدم  و از سال  1372 عملاً بعنوان عضو کوچکی از خانواده آموزش و پرورش مشغول به تدریس شدم. در سال 1375 جهت ادامه تحصیل در همین رشته در دانشکده آموزش عالی علامه حلّی شیراز پذیرفته شدم. پس از فارغ التحصیلی با مدرک کارشناسی زبان انگلیسی به تدریس مشغول شده و از سال 1381 لغایت 1386 مدیر دبیرستان شبانه روزی امام حسین کنچی بوده و از سال 1387 معاونت هنرستان شبانه روزی محمدیه دهتل و همزمان با آن دهیاری این روستا را نیز بر عهده دارم.

2- بفرمایید که با پیشنهاد چه کسانی و با چه اهدافی سمت " دهیار" ی را پذیرفته اید ؟

در آبانماه 1387 پس از چندین جلسه مذاکره  و با اصرار اعضای محترم شورای اسلامی دهتل ( آقایان : حسینی حقیقی، عالم زاده و نگارانی ) دهیاری دهتل را بر عهده گرفته و هدف اصلی از پذیرفتن این مسئولیت، خدمت به مردم شریف و با فرهنگ زادگاه خود و پیشرفت و ترقی همه جانبه این روستا بوده و خواهد بود.

3- لطفآ خلاصه ای از شرح فعالیت و کارهای صورت گرفته توسط شما از زمان دهیاری شما و برنامه و فعالیت های آینده خود را توضیح بفرمایید.

الحمد لله در سایه وحدت و اخوت و با همکاری و همراهی شورای محترم و مردم عزیز مشکلات و نیازهای روستا مرتفع گردید که شامل :

1-     حل مشکلات زمین و خانه های مسکونی قسمت جنوب روستا

2-     احداث بوستان روستایی و مساجد زنانه و مردانه مجزّا در آن

3-     آغاز عملیات فاز دوم بهسازی

4-     رفع مشکل کم آبی با راه اندازی مجدد چاه قدیمی روستا

5-     همکاری در تاسیس هنرستان فنی و حرفه ای شبانه روزی محمدیه و پیگیری ساخت خوابگاه این مرکز.

6-     احداث ساختمان جدید آزمایشگاه تشخیص طبی و خانه پزشک

7-     توجه به روشنایی معابر عمومی

8-     همکاری با خانه بهداشت در امور بهداشتی روستا مانند جمع آورری زباله و نظافت معابر و ...

4- نظر شما نسبت به مردم روستای دهتل چیست ؟

مردم شریف دهتل که زادگاهشان ( فرهنگی وتاریخی ) نام گذاری شده، دارای خصوصیاتی چون علم و دانش، معرفت، اخوت، اتحاد، ایمان و ... هستند. دهتل مهد بزرگان علم و فرهنگ بوده و طبعاً مردمی که دارای چنین صفات نیکی باشند، از خصوصیات بدی همچون کینه ورزی و عداوت، دو رنگی و ... بدورند.

5- به عنوان دهیار تعریف شما از دهیاری چیست ؟

دهیاری کار نسبتا سختی است و هنوز هدف از تشکیل دهیاری در روستا ها خوب جا نیفتاده است. دهیار نماینده دولت در هر روستا است و کاری به مراتب دشوار تر از شهرداری  در شهر دارد.

6- از مشکلات پیش و روی دهیاری و دهتل بگوئید ؟

الحمدلله مشکل حادّی نمی بینم و به لطف خدا و برکات نظام جمهوری اسلامی امکانات نسبتاً مناسبی در این مرکز دهستان موجود می باشد. با این وجود اساسی ترین مشکل این روستا مانند سایر روستاها کمبود آب و نامناسب بودن آب لوله کشی است که امید است در آینده نزدیک با تدابیر مسئولین این مشکل نیز مرتفع گردد.

7- مهمترین هدف هر دهیار یا در واقع  بزرگترین هدف شما چیست ؟

فکر می کنم دهیاران هدفی جز خدمت به مردم و روستای خود نداشته باشند.

8- بخش اصلی درآمد دهیاری از کجاست و چه برنامه هایی برای افزایش درآمد دارید ؟

بخش اصلی درآمد دهیاری ها دولتی است که از استانداری اختصاص می یابد و جزئی از آن به صورت عوارض و یا کمک های مردمی از اهالی جذب می شود. البته ممکن است برخی دهیاری ها منابع درآمدی دیگری نیز داشته باشند.

9- در دیدار نزدیک  با شهروندان و بررسی خواسته های آنها، بیشتر مشکلات آنها را در چه دیده اید  ؟

از ابتدای کار اساسی ترین مشکل کمردم و طبعا خود بنده بعنوان یک شهروند، مشکلات کمبود آب لوله کشی- زمین مسکونی و عدم وجود فضای سبز و تفریحگاه بود که خدا را شکر هر سه مرتفع گردیده ولی همانطور که عرض کردم، آب لوله کشی از لحاظ کمیّت مشکلی ندارد اما از نظر کیفی در حد نامناسبی است که باید به فکر چاره بود.

10- از اقدامات فرهنگی دهیاری بگویید ؟

دهتل در بعد فرهنگی و تاریخی سابقه بسیار درخشانی دارد، بطوریکه اولین معلم در اولین معلم در اولین مدرسه شهر بستک، جناب اقای آل عبایی بوده اند. شعرا و نویسندگانی در گذشته و حال بوده و هستند. آمار نیروی انسانی که در آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، بانک، مخابرات، پست و سایر ادارات در حال حاضر مشغول هستمند قابل ملاحظه است. وجود مراکز آموزشی از پیش دبستانی تا متوسطه و وجود دو مرکز شبانه روزی هنرستان و دبیرستان نشانی از بذل توجه مسئولین محل از گذشته تا بحال به امور فرهنگی است. تقدیر از دانشجویان، مهندسین و پزشکان از دیگر کارهای این دهیاری با همکاری شورای محترم اسلامی است. تلاش در معرفی سنگ نگاره های تاریخی با قدمت بالای 4000 سال دهتل که می توان گفت در نوع خود حداقل در استان هرمزگان رتبه نخست را داراست و مورد توجه میراث فرهنگی و محققین این رشته است؛ از دیگر اقدامات دهیاری است.

11- یکی از مسائل عمده و مشاکل شهر جمع آوری زباله و نظافت شهر است در این خصوص چه اقداماتی انجام داده اید؟

الحمدلله در این زمینه روستای دهتل، اولین روستایی است که حرکت خود را از سالها پیش با تشکیل شورای بهداشت و نصب سطل های زباله جلو درب منازل و جمع آوری با تراکتور خصوصی بصورت دو بار در هفته آغاز کرد، که جا دارد باز هم از مردم و مسئولین شورای بهداشت تقدیرو تشکر نمود. در ادامه این کار بزرگ، با افزایش سطل زباله در محل کسب و کار و مغازه ها، مدارس و درمانگاه و ... و همینطور جارو زدن سطح بلوار و خیابانهای بهسازی شده و ... سعی شده به نظافت روستا توجه شود.

12- در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید ؟

ضمن تشکر از شما، برای مردم شریف، مومن و صبور دهتل آروزی سلامتی، سرافرازی و سربلندی دارم و امیدوارم در سایه وحدت و اخوت و همدلی که میراث آباء و اجداد این دیار است، روز به روز شاهد ترقّی و پیشرفت در همه ابعاد باشیم. 

 

بنده نیز به نوبه خود از اینکه درخواست مصاحبه را پذیرفتند و به نمایندگی از مردم دهتل از زحمات و فعالیت های دهیار عزیز تشکر و قدر دانی می نمایم و آرزوی سلامتی و سرافرازی ایشان را در تمامی عرصه ها دارم. انشاالله که خداوند به همگی ما توفیق خدمت عنایت فرماید.