اسلایدر

عناوین ویژه
نویسنده : Admin , تاریخ : شنبه 19 اردیبهشت‌ماه سال 1388 , چاپ , نظر شما

رودخانه شور گوده یکی از مناطق دیدنی غرب استان هرمزگان در منطقه گوده شهرستان بستک جریان دارد که از کوه های انوه و فاریاب سنگویه سرچشمه گرفته و در نهایت در محدوده بندر خمیر به دریا می ریزد. 

اکثر روستاهای گوده در اطراف این رود شکل گرفته اند اما به دلیل شوری بیش از حد آب این رود استفاده چندانی  از آن نمی برند. در فصول بارندگی به هنگام طغیان رود خانه به دلیل وجود نداشتن کانال آب این رود تا چند کیلومتری محدوده خود را تحت تاثیر آب های نمکی قرار داده و زمین های این مناطق را به شوره زار هایی وسیع و غیر قابل کشت تبدیل نموده است و این خود شاید یکی از دلایل کم رونق بودن کشاورزی در این مناطق است. 

کانال کشی محدوده رود موجب می شود تا در هنگام طغیان رودخانه در مسیر کانال جریان پیدا کند و آسیبی به زمین های اطراف وارد نکند. همچنین خود طی مرور زمان و بارش باران های مکرر سبب می شود تا خاک زمین هایی که اکنون شوره زار گشته اند شستشو شود و شرایط زرع و کشت در آن مهیا شود. 

 اگر بخواهیم یکی از حسن های این رود را ذکر کنیم می توان به جنبه تفریحی این رود اشاره کرد که در روز های تعطیل و اوقات فراغت شمار زیادی از علاقمندان و ساکنین روستاهای همجوار  اوقات مفرحی را در کنار این رود زیبا  سپری می کنند.  

نوعی ماهی کوچک که در اصطلاح محلی به آن ماهی کَرو ( karou ) گفته می شود نیز در این رود وجود دارد و  ماهیگیری در این رود تفرحی جذاب برای علاقمندان به شمار می رود. 

تصاویری از رودخانه شور گوده :