اسلایدر

عناوین ویژه
نویسنده : Admin , تاریخ : دوشنبه 26 اسفند‌ماه سال 1387 , چاپ , نظر شما

هفته شهر تاریخی لارستان کهن" اسفند ماه سال جاری همزمان با همایش تخصصی بین المللی زبان شناسی و مردم شناسی لارستان برپا شد.

به گزارش روابط عمومی همایش بین المللی زبان شناسی و مردم شناسی لارستان، دکتر بهزادمریدی دبیر این همایش با اعلام این خبر گفت: این برنامه با هدف باز پویایی و پاسداشت فرهنگ عامه (فولکور) جنوب و مشارکت همه اقشار جهت این مهم همزمان با کنفرانس تخصصی در پارک شهر لار  در حال برگزاری است.
وی با اشاره به ضرورت شناخت از فرهنگ مناطق مختلف ایران این طرح را در راستای معرفی فرهنگ و زبان لارستانی به تمام ایرانیان خواند و ابراز داشت: این هفته با توجه به نزدیکی تعطیلات نوروزی و سفر هم میهنانمان به مناطق مختلف کشور می تواند در جذب توریست به منطقه لارستان و آشنای آنها باگوشه ای از فرهنگ و رسوم منطقه جنوب موثر واقع شود.
مریدی در رابطه با نحوه برگزاری این برنامه توضیح داد: در این برنامه غرفه های ثابت هنرهای تجسمی، سفال و صنایع دستی، خوشنویسی، کودکان و عرضه بلوتوث های زبان لاستانی و کارت های ضرب المثل های لارستانی ایجاد شده است.
دبیر این همایش افزود: همچنین هر روز این هفته به میزبانی یکی از مناطق لارستان شامل گراش، خنج، اوز، لار و منطقه های مختلف لارستان کهن، بندرلنگه، بستک، بندر خمیر و بندرعباس برگزار می شود. احتمال حضور دیگر مناطق لارستان کهن نیز در هفته شهر تاریخی لارستان کهن وجود دارد.
اجرای موسیقی فولکور، اجرای تئاتر فولکور به زبان محلی و اجرای تئاتر کودکان به زبان محلی، اجرای مسابقات و عرضه محصولات غذایی محلی ازدیگر برنامه های است که دبیر این همایش از برگزاری آن در هفته تاریخی لارستان کهن خبر داد.
این هفته فرهنگ از 20 تا 27 اسفندماه در پارک شهر لار همزمان با هفته وحدت برگزار شده است.
همایش تخصصی بین المللی زبان شناسی و مردم شناسی لارستان در روزهای 23 الی 25 اسفندماه در شهرلار فارس باحضور مهمانان داخلی و خارجی برگزار شد.


 

بنا بر دعوت از شهرستان های استان هرمزگان جهت شرکت در این همایش شهرستان های لنگه ،بندر عباس ، بستک ، خمیر و شهر کنگ آمادگی خود را اعلام کردند که در روزهای پایانی مانده به نوبت استان هرمزگان لنگه ، خمیر ،کنگ و بندرعباس از شرکت در این همایش انصراف داده و فقط از استان هرمزگان شهرستان بستک حضور یافت. 

دهستان دهتل نیز به نمایندگی از شهرستان بستک به اتفاق دو غرفه از شهر بستک در این همایش حضور یافت که آثار باستانی، صنایع دستی و آداب و رسوم این خطه را در معرض دید بازدید کنندگان و میهمانان همایش قرار دادند. 

در ذیل تصاویر مربوط به غرفه دهتل را مشاهده فرمایید: 

 

  

 

 

حضور میهمانان خارجی در غرفه مردم شناسی دهتل 

  

 

 

 
ماکت خانه و زندگی روستایی و عشایری - غرفه بستک 
  
 
ماکت پوشش محلی زنان بستکی - غرفه بستک